Cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR asi budou muset být pět let komerčně pojištěni jen u společnosti Pojišťovna VZP

14.08.2021

Cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR asi budou muset být pět let komerčně pojištěni jen u společnosti Pojišťovna VZP. Sněmovna to dne 13. července opět prosadila navzdory kritice, že to bude znamenat nepřípustnou monopolizaci. Dolní komora tak odmítla senátní verzi novely zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR, podle níž cizinci měli být pouze registrováni, zda jsou zdravotně pojištěni.

Komerční zdravotní pojištění bude moci podle Sněmovny poskytovat jen dceřiná společnost Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Až po pěti letech by tuto možnost měly dceřiné společnosti jakékoli zdravotní pojišťovny. Podle kritiků, o jejichž stanovisku AD informoval a mezi něž patřily ministerstvo zdravotnictví, Česká asociace pojišťoven či Hospodářská komora, je ustanovení v rozporu s unijním právem.

Novela cizineckého zákona je nutná kvůli změnám unijního práva. Má oddělit nejbližší rodinu od lidí, kteří mají s občany států EU pouze volnější příbuzenské vazby. Do budoucna by tak měli mít nárok na pobytovou kartu k přechodnému pobytu a kartu trvalého pobytu pouze užší rodinní příslušníci.

Novela podle Ministerstva vnitra reaguje zejména na unijní nařízení, aby průkazy totožnosti a vydávaná povolení k pobytu pro občany unie měly silnější zabezpečení. Některé doklady proto bude potřeba vyměnit.

Novou úpravu v rámci cizineckého zákona nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK