Desítky nově nemocných. Polovinu případů v Libereckém kraji tvoří cizinci

03.07.2020

Zhruba polovinu nových případů nákazy koronavirem v Libereckém kraji tvoří cizinci, nejvíce agenturní dělníci z Ukrajiny. Zasaženo je zatím asi deset firem z Liberce, nemocných jsou řádově desítky.


Komplikací při zjišťování, koho dalšího mohli nakazit, je jazyková bariéra. "Hygienici i proto budou chtít po firmách zaměstnávajících cizince intenzivnější spolupráci. Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS) dnes řekl, že firmy včetně těch agenturních osloví dopisem.

"Každý, kdo má nějaké zaměstnance, je povinen dbát o bezpečnost práce a do toho dneska patří i tento epidemiologický problém. Takže firma musí spolupracovat, musí říci, kde ti lidé bydlí, a musí se intenzivněji zapojit," uvedl Sobotka. Firmy se podle něj nemohou chovat tak, že se jich to netýká a jde o problém hygieniků a zdravotnictví.

Jak dnes Seznam Zprávám potvrdila mluvčí hygieniků Zuzana Balašová, ke zhoršení situace došlo v Liberci v průmyslových podnicích. Obecně podle ní v Liberci platí, že aktuálně se nákaza nejvíc šíří skutečně mezi zahraničními dělníky. Problém je, že může samozřejmě přeskočit i na lidi v jejich okolí.

1 300 nakažených za týden. Půlka je z Karviné, 500 neznámo odkud

11:39

Což potvrdila i Jana Prattingerová, ředitelka odboru protiepidemického. "Odkrývá se závažný epidemiologický problém spojený se zahraničními dělníky, kteří bydlí ve větších počtech na ubytovnách či v soukromých bytech a lékaře navštěvují zpravidla výjimečně. Stačí tedy jedna covid pozitivní osoba, která se vrátí z oblasti s výskytem onemocnění, a onemocnění se v jejich komunitě šíří, což znamená, že se může rozšířit do dalších podniků a firem. V současné době vnímáme existující ohnisko jako 'průmyslové podniky Liberec' propojené zejména přes společné bydlení," podotkla.

V Libereckém kraji za poslední týden přibylo 32 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Od začátku pandemie v kraji onemocnělo 285 lidí, vyplývá z dnešních ranních údajů ministerstva zdravotnictví. V tomto týdnu počet úmrtí v kraji v souvislosti s koronavirem stoupl o jedno na pět - zemřel senior, který měl jiné vážné zdravotní komplikace. Počet vyléčených se za poslední týden nezměnil, je jich nadále 196.

Karviná není Uničov, tvrdí Vojtěch. V počtu nakažených vede v poměru 955 : 25

13:15

Počet nemocných lidí v Libereckém kraji roste. Zatímco před měsícem se v kraji léčilo jen sedm lidí, za posledních 14 dnů jich přibylo 78. "Situace není dramatická, ale my chceme zavčasu do toho vstoupit," dodala Prattingerová. Při zjišťování kontaktů u nemocných Ukrajinců je podle ní problém v jazykové bariéře. "Mluví většinou nějakou zakarpatskou ukrajinštinou," uvedla.

Skrytému šíření nákazy podle ní navíc napomáhá způsob jejich života. "Princip toho přenosu je takový, že tady máme osoby, které spolu bydlí a pak jezdí do různých firem. A problém je v tom, že oni nemají žádné výrazné zdravotní potíže," uvedla. Odhalit je se podle ní podaří až v okamžiku, kdy onemocní nějaký český zaměstnanec. V Liberci má alespoň jednoho nakaženého zhruba deset firem, mezi nimi i velké podniky Magna či Denso. Malá plastikářská firma Novoplast musela kvůli nemoci covid-19 dokonce zastavit výrobu.

V Jablonci kvůli koronaviru zavřeli mateřskou školu

VČERA 9:12

V Novoplastu se nyní nakazilo pět kmenových zaměstnanců a devět agenturních pracovníků, zhruba 30 dalších lidí z firmy už prošlo testy, další to čeká. "Krajská hygienická stanice nařídila firmě dvoutýdenní karanténu, což prakticky znamená zastavení provozu," sdělil jednatel společnosti Jiří Vošoust.

Uzavřena byla v tomto týdnu také mateřská škola v Jablonci nad Nisou, kde testy potvrdily onemocnění u jednoho dítěte a do karantény muselo jít sedm zaměstnanců školky včetně kuchařky. V kraji je aktuálně na základě nařízení hygieniků v karanténě 11 lidí, v dalších 217 případech ji uložili praktičtí lékaři. Od soboty se k nemocnicím v Liberci, Turnově, Jablonci a Frýdlantu přidá se zákazem návštěv i nemocnice v České Lípě.

První případ onemocnění novým koronavirem potvrdily testy v Libereckém kraji 10. března. Hygienici nechali v kraji od začátku pandemie otestovat 11 034 lidí, nejvíc pozitivních odhalili na Liberecku, kde se celkově nakazilo 130 lidí. Nejlépe je na tom Českolipsko s deseti případy. Na 100 000 obyvatel připadá v Libereckém kraji od začátku pandemie přes 64 potvrzených případů nemoci.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/desitky-nove-nemocnych-polovinu-pripadu-v-libereckem-kraji-tvori-cizinci-111426#dop_ab_variant=0&dop_req_id=iP4yyA2VRMg-202007031433&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu